Jak pozbyć się przeplotu

Co to jest przeplot? To bardzo sprytne oszustwo. Polega na tym, że w poszczególnych klatkach zapisywany jest nie cały obraz, ale tylko co druga linia, na przemian parzyste i nieparzyste. Oczywiście w ten sposób, zyskujemy na ilości zapisywanych informacji, a co za tym idzie tworzone są mniejsze pliki. W trybie 1080i/50 w ciągu sekundy powstaje 50 półobrazów.

Dlaczego właściwie to oszustwo się udaje? Oko ludzkie nie dostrzega tak szybkich zmian, a mózg “domalowuje” brakujące informacje. Można więc powiedzieć, że jak każda sztuczka, ta również bazuje na ludzkiej ułomności i ludzkim geniuszu.

Ale każde oszustwo, ma krótkie nogi. Na krawędziach szybko poruszających się obiektów powstaje charakterystyczny grzebień i w ten sposób trik wychodzi na jaw. Dlatego na przykład do filmowania wydarzeń sportowych używa się kamer nagrywających bez przeplotu w trybie 720p/50. Strata na rozdzielczości rekompensowana jest lepszym oddaniem ruchu.

Istnieją oczywiście metody usunięcia przeplotu z zarejestrowanego materiału. Robią to komercyjne programy do edycji video. Można skorzystać także z darmowych programów open source i taką metodę teraz zaprezentuję. Usuniemy przeplot z klipu w formacie AVCHD nagranego kamerą Panasonica HDC-DX1, która ma możliwość zapisu tylko w trybie 1080i.

Będziemy potrzebowali:

  1. VirtualDubMod, najlepiej skorzystać z dystrybucji przygotowanej przez Jake Ludingtona,
  2. Wtyczki do usunięcia przeplotu autorstwa Donalda Grafta,
  3. AviSynth,
  4. Kodeki FFDShow i Helix YUV.

Instalujemy programy VirtualDubMod i AviSynth, oraz ściągnięte kodeki. Plik wtyczki smart.vdf kopiujemy do folderu [plugins]. Wówczas wtyczka pojawi się w VirtualDubMod na liście filtrów w opcji Video -> Filters -> Add…

Uruchamiamy VirtualDubMod i otwieramy plik z naszym klipem. Aby plik o rozszerzeniu m2ts był widoczny, trzeba wybrać w polu Pliki typu: All types (*.*). Wybieramy również szablon AviSynth M2TS Editing.

Szablon  automatycznie utworzy w folderze z klipem skrypt, który ułatwi ponowne otwieranie klipu. Po otwarciu klip wyświetlany jest w proporcjach 4:3, jeżeli chcemy aby był wyświetlany poprawnie, zmieniamy proporcje na 16:9.

Na wycinku stopklatki widzimy teraz dokładnie na czym polega problem.

Wybieramy filtr usuwający przeplot i zapisujemy klip opcją File -> Save As… w formacie avi. Poniżej wycinek obrazu po usunięciu przeplotu.

Leave a Reply