Konwersja materiału nagranego w formacie AVCHD

Program AVCHD Transcoder firmy MainConcept pozwala na przekonwertowanie materiału zarejestrowanego w formacie AVCHD, na jeden z dwóch formatów: P2 DVCPRO HD (profesjonalny format Panasonica, wykorzystywany w kamerach nagrywających na kartach P2) lub AVI DV.

Jaki jest sens takiej operacji?

Po pierwsze AVCHD mocno obciąża komputer podczas montażu, więc mając słabszą stację roboczą, możemy zdecydować się na formaty mniej skompresowane. Szczególnie, jeżeli wynikiem ma być płytka DVD, wybór formatu DV wydaje się być rozsądny. Po drugie, nie wszystkie starsze wersje programów do edycji video akceptują format AVCHD. Na przykład popularny Adobe Premiere CS3, do montażu tego formatu wymaga kosztownych wtyczek, a z drugiej strony z formatem DVCPRO radzi sobie bez problemu. Wreszcie, jeżeli mamy połączyć nasz materiał z innym, nagranym w którymś z wynikowych formatów, na pewno będziemy mieć mniej problemów przy montowaniu klipów w tym samym formacie.

Program jest darmowy i dostępny do ściągnięcia ze strony Panasonica.

Instalacja jest banalna i nie warta nawet wzmianki.

Po instalacji, uruchamiamy program, który ma prosty interfejs, składający się z jednego ekranu, bez żadnego menu.

Najpierw wybieramy format, do którego chcemy przekonwertować materiał. W przypadku AVI DV dodatkowo określamy proporcje obrazu:

  • 16:9 Anamorphic – domyślny i chyba najbardziej użyteczny. Obraz zostanie zapisany w rozdzielczości 720 x 576, czyli w rzeczywistych proporcjach 4:3, ale dzięki ustawieniu odpowiedniej flagi z informacją dla odtwarzacza, wyświetlany będzie w proporcjach 16:9.
  • 16:9 Letterbox – obraz zostanie dopasowany do szerokości formatu DV, a by zachować proporcje 16:9, na górze i na dole pojawią się czarne paski.
  • 4:3 Edge Crop – obraz zostanie dopasowany do wysokości formatu DV, a boki obrazu wystające poza proporcje 4:3 zostaną obcięte.

Aby uniknąć rozczarowań, warto pamiętać już na etapie rejestracji, że do formatu AVI DV nie możemy przekonwertować nagrań w formacie 720p, więc jeżeli planujemy taką konwersję musimy z niego zrezygnować.

Następnie wskazujemy plik lub folder, z którego mają być pobierane pliki do konwersji. Jest to bardzo przydatna funkcjonalność. Program automatycznie będzie pobierał kolejne pliki, aż przekonwertuje wszystkie z określonej lokalizacji. Wskazujemy również folder docelowy i przyciskiem Transcode uruchamiamy proces. Przycisk Options pozwala wybrać czy podczas konwersji mamy mieć podgląd na aktualnie przetwarzany klip.

Musimy liczyć się niestety z dużym wzrostem wielkości plików i to w przypadku obu docelowych formatów. Jest to oczywiście związane z mniejszą kompresją, ale w końcu o to nam chodziło ;).

5 Responses to “Konwersja materiału nagranego w formacie AVCHD”

Leave a Reply