Montaż filmów HD

Oglądając filmy na YouTube łatwo się przekonać, że większość z nich jest beznadziejnych. Nie tylko dlatego, że posiadacz kamery nie umie się nią posługiwać. Wielką szkodę robi też brak montażu.

Samo nagrywanie filmu to jedno. Równie istotne, jeśli nawet nie bardziej, jest to, co dzieje się w postprodukcji. Między innymi właśnie ten montaż.

Montaż filmu polega na:

  • przycięciu ujęć do niezbędnej długości, wyrzucając fragmenty, w których np. drży kamera, obraz jest niedoświetlony, dźwięk zbyt słaby, a na ekranie nic się nie dzieje,
  • połączeniu ich ze sobą w odpowiedniej kolejności, w toku opowiadanej przez film historii.

Oczywiście nagranie całego filmu na jednym ujęciu jest możliwe i były takie eksperymenty. Nawet z filmami długometrażowymi.  Ale jednak łatwiej jest osiągnąć dobry efekt nagrywając ujęcia osobno, a potem je montując.

Bez tego nie ma szans na:

  • zderzenie ze sobą dwóch ujęć tego samego zjawiska nagranych dwiema kamerami,
  • wyrzucenie ze środka ujęcia niepotrzebnych fragmentów,
  • powtórzenia jedynie krótkich scen lub ujęć zamiast całego filmu.

Co tu dużo mówić — filmy niezmontowane są zazwyczaj przydługie i muszą być opisane na YouTube jako “akcja od 3:10”. 😉

Tu znajdziesz podstawowe informacje o montażu filmów HD (pojęcia, itd.), tu artykuł o montażu nieliniowym, a tu wpis o pakiecie oprogramowania Pinnacle Studio HD 14 do montażu.

One Response to “Montaż filmów HD”

  • Tomek says:

    Muszę się w pełni zgodzić z autorem tekstu.

    Filmy składające się z krótkich ujęć, z których potem montuje się całość są łatwiejsze w montażu niż sceny wielominutowe często z mniej lub bardziej nieskoordynowanymi ruchami kamery.

    Montaż filmu z krótkich ujęć to co najwyżej kilkadziesiąt minut roboty dla filmu kilkuminutowego. Natomiast taki sam film ale zmontowany z kilku długich ujęć to nawet kilka dni pracy! Każde ujęcie trzeba pociąć na kilka mniejszych, następnie usunąć sceny niepotrzebne, by na koniec posegregować te, które ewentualnie zdecydowaliśmy się użyć. Często się okazuje, że taką selekcję trzeba wykonać kilka razy aby uzyskać oczekiwany efekt.

Leave a Reply