DJI Phantom i GoPro Hero, czyli platforma do nagrywania z powietrza

Kiedy byłem dzieckiem, zawsze marzyłem o tym, by mieć coś latającego w powietrzu, zdalnie sterowanego. Raczej samolot, bo helikoptery były zdecydowanie poza moim zasięgiem, a i porządnego samolotu nigdy nie udało mi się kupić.

Natomiast niedawno, nieco ponad pół roku temu, kupiłem sobie helikopter, a dokładniej — quadrokopter, czyli helikopter z czterema wirnikami.

Ten helikopter to DJI Phantom, czyli urządzenie przygotowane do tego, by latało prosto po wyjęciu z pudełka. I by od razu mogło stanowić platformę do nagrywania materiałów wideo z powietrza z użyciem kamery GoPro.

Quadrokopter ten posiada autopilot, który pozwala m.in. na utrzymywanie stałego położenia i wysokości względem ziemi. W takim trybie po puszczeniu sterów powinien utrzymywać się mniej więcej nieruchomo w jednym miejscu, przeciwstawiając się na przykład podmuchom wiatru. W tym celu wspomaga się odbiornikiem GPS.

Zasięg nadajnika to ok. 1 000 metrów, a po utracie zasięgu quadrokopter powinien powrócić na miejsce startu.

Inną funkcją jest pamięć orientacji względem stron świata, która znacząco ułatwia sterowanie, bez względu na to, w którą stronę obrócona jest maszyna.

Jak wspomniałem, prosto po wyjęciu z pudełka można użyć jej do nagrywania materiałów wideo z powietrza, ale jednak wielu użytkowników coś do niego dodaje.

Ja w pierwszym kroku dokupiłem więcej akumulatorów, bo standardowo pozwalają na ok. 10-15 minut latania, zależnie od intensywności.

Nagrałem zresztą krótki film opisujący najważniejsze funkcje tej maszyny i chciałbym Wam go tutaj poniżej zaprezentować.

Mam nadzieję, że razem z artykułem pomoże w podjęciu decyzji o ewentualnym zakupie quadrokoptera DJI Phantom.

One Response to “DJI Phantom i GoPro Hero, czyli platforma do nagrywania z powietrza”

  • gopro says:

    Witam,

    Trafiłem na tego bloga przy okazji poszukiwania testów drona DJI Phantom. Miałem okazje latać tym urządzonkiem parę razy na różnego rodzaju eventach sportowych i powiem szczerze, że obsługa jest bardzo przyjemna, choć z początku trzeba uważać bo mocniejszy ruch drążkiem może przysporzyć zawału serca, gdyż dron bardzo szybko reaguje na każdy silniejszy ruch na sterowniku. Z seryjnym gimbalem można go używać nie tylko z GoPro lecz również z innymi kamerkami sportowymi, co jest bardzo fajną cechą i zdecydowanie zwiększa możliwości tego urządzonka.

    Na YouTube widziałem fajny filmik polskiej grupy Tube Raiders, która zabrała DJI Phantoma do zamkniętej Zony pod Czarnobylem i do opuszczonego miasta Prypeć – chłopaki latali nim nawet pod radarem pozahoryzontalnym DUGA – http://www.youtube.com/watch?v=FWLOID7S_qA – polecam bo filmik bardzo ciekawie zmontowany i pokazuje możliwości Phantoma. Pozdrawiam serdecznie i gratuluje ciekawego bloga – pozwolę sobie z czasem jeszcze tu zajrzeć 🙂

Leave a Reply