GoPro przez komórkę

Nigdy nie byłem wielkim zwolennikiem aktualizowania firmware (oprogramowania) w mojej elektronice. Robiłem to chyba raz — zaktualizowałem BIOS w płycie głównej, bo coś mi tam nie działało.

Ale gdy dowiedziałem się o ostatnim update (czy raczej upgrade) firmware mojego GoPro Hero 3 Black, nie zastanawiałem się ani chwili… Wszystko przez to, że pojawiła się tam nowa świetna funkcja.

Jednym z powodów, dla których kupiłem czarną edycję Hero 3 było umieszczenie w zestawie pilota zdalnego sterowania, obsługiwanego przez wifi. Kamera ma funkcję wifi i po tej sieci łączy się z nią pilot. Można za jego pomocą zdalnie włączyć kamerę, co jest szczególnie przydatne, gdy się nie ma do niej łatwego dostępu. Czyli na przykład — gdy jest zamontowana na dachu samochodu, albo pod podwoziem.

W najnowszej aktualizacji można obsługiwać kamerę przez wifi z użyciem telefonu komórkowego — a dokładniej smartfona z Androidem. Kamera uruchamia punkt dostępowy wifi, telefon się z nim łączy, a następnie po włączeniu aplikacji możemy sterować kamerą.

Możemy też zmieniać jej ustawienia, np. framerate, rozdzielczość, czy kąt widzenia. I to w formie znacznie wygodniejszej, niż robi się to w samej kamerze czy za pośrednictwem pilota (mając do dyspozycji tylko dwa przyciski). Mamy bowiem wszystkie ustawienia na jednym ekranie i możemy je w kilka sekund pozmieniać.

Ale nie to jest najlepsze.

Najlepsze jest to, że wreszcie od razu widzimy to, co widzi kamera i możemy odpowiednio kadrować nasze nagrania.

No dobra, bądźmy szczerzy, przy nagraniach sportowych kadrowanie nie ma sensu. Po prostu montuje się kamerę do kasku, kijka narciarskiego, masztu deski surfingowej, czy dachu samochodu rajdowego. I tyle. I potem się filmy obrabia.

Ale jeśli ktoś planuje używać kamerę także do innych celów (ja ostatnio nagrywam nią odcinki mojego wideobloga o budowie domu autonomicznego), to mu się to bardzo przyda.

I dlatego nawet się nie zastanawiałem przed aktualizacją oprogramowania, co zresztą jest wyjątkowo proste do zrobienia. 🙂

 

Leave a Reply