O telewizji w HD

Punktem wyjścia do spopularyzowania nagrań wideo w wysokiej rozdzielczości były prawdopodobnie konsole, umożliwiające odtwarzanie filmów z płyt blu-ray. Ale nie byłoby to możliwe bez telewizorów HD, a to z kolei wiąże się ściśle z samą telewizją HD, czyli HDTV.

W przypadku telewizji cyfrowej, informacje są przekazywane w postaci “bitów danych”. Ilość miejsca potrzebnego do przekazywania tych “bitów danych” jest znacznie mniejsza niż wtedy, kiedy mamy do czynienia z telewizją analogową (gdy sygnał ma formę analogową). Odpowiedź na pytanie, jak uzyskać wysoką jakość obrazu telewizyjnego w jakości HD nie jest prosta.

Aby dowiedzieć się, co należy zrobić, trzeba najpierw zrozumieć, czym właściwie jest HDTV i jakie korzyści nam daje. Telewizja wysokiej rozdzielczości potencjalnie oferuje znacznie lepszą jakość obrazu niż standardowy telewizor. Chociaż HDTV wymaga mniej więcej takiej samej szerokości pasma, jak sygnały analogowe, przekazuje sześć razy więcej informacji, co prowadzi do ogromnej poprawy także w jakości dźwięku. Różnicę łatwo wyczuć już przy pierwszym użytkowaniu takiego sprzętu.

Jednak HDTV to nie tylko wspaniała jakość obrazu i dźwięku. Przynosi ona również inne korzyści, takie jak większa płynność ruchu, bogatsze i bardziej naturalne kolory i niespotykana w zwykłych telewizorach przejrzystość. Obraz jest bardziej wiarygodny dla odbiorcy. Oznacza to, że zdjęcie na ekranie jest zdecydowanie bardziej wyraziste i mniej rozmazane. Telewizja HD to kolejny krok w rozwoju telewizji cyfrowej.

One Response to “O telewizji w HD”

  • Aahz says:

    Paskudnie mi się ten blog podoba. Świetnie prowadzony, dobrze opisany, notki bez zbędnego gadulstwa.

Leave a Reply