Przydatne funkcje aparatów cyfrowych

Im lepsza znajomość aparatu cyfrowego i jego funkcji, tym więcej możliwości związanych z kreacją ciekawego i profesjonalnego obrazu. Fotografia cyfrowa daje zaś autorowi zdjęć szerokie pole do popisu. Liczne funkcje aparatu cyfrowego pozwalają na zabawę z obrazem oraz jego profesjonalną obróbkę.

Oprócz wszystkich funkcji znanych użytkownikom tradycyjnych aparatów fotograficznych, te cyfrowe posiadają szereg udogodnień, dzięki którym można zapanować nad powstającym obrazem. Jednym z takich elementów jest elektroniczny wizjer, który osobie patrzącej przez tradycyjny celownik automatycznie podaje podstawowe informacje na temat ekspozycji. Przydatną funkcją aparatów cyfrowych jest również wyświetlacz LCD. Dzięki niemu każdy od razu może ocenić efekty swych prac.

Kolejną funkcją, z której korzystają bardziej zaawansowani miłośnicy fotografii cyfrowej są histogramy. Dzięki nim można od razu ocenić poprawność zdjęcia, a przede wszystkim poprawność ekspozycji. Histogram pokazuje m.in. poziom jasności w poszczególnych miejscach danej fotografii oraz intensywność tonu. Wykres taki pojawia się na wyświetlaczu i daje osobie fotografującej wiele informacji dotyczących zdjęcia i jego jakości.

Z innych ciekawych funkcji, które posiadają nowoczesne modele aparatów cyfrowych, warto zwrócić uwagę na możliwość zapisu serii zdjęć, możliwość wykorzystania trybu wideo oraz zapisu dźwięku.

Leave a Reply