Złącze HDMI

HDMI – cyfrowe interfejs do przesyłania wysokiej jakości dźwięku i obrazu. HDMI jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym i popularnym złączem audio/wideo wśród producentów sprzętu dla użytkownika domowego.

Złącze HDMI jest bardziej odporne na zakłócenia w porównaniu do analogowych złącz typu SCART, a to dzięki metodzie przesyłanie cyfrowo sygnału za pośrednictwem zer i jedynek tak zwanych bitów.

Dzięki zastosowaniu tego interfejsu jesteśmy w stanie przesyłać cyfrowy wielokanałowy dźwięk, oraz obraz wysokiej rozdzielczości. Porównywalny do tego co możemy zobaczyć i usłyszeć w kinie. HDMI ma kilka wersji każda następna niesie za sobą kolejne usprawnienia i możliwości.

Aktualną wersją jest 1.4 która pozwala na przesyłanie obrazu w jakości 4K( 4096×2160p), który jest następcą FULL HD (1080p).  Oprócz tego najnowsza wersja pozwala na przesyłanie obrazu w 3D dzięki czemu nie musimy wychodzić z domu, aby czuć się jak w kinie. Wersja 1.4 umożliwia nam przesyłanie wielokanałowego dźwięku w cyfrowej jakości.

Leave a Reply